Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 1-04-2014 r. – WPI/200000/43/417/2014

Podleganie ubezpieczeniom społecznym ojca przedsiębiorcy w przypadku braku przesłanki prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego i zawarcia umowy o pracę

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

DECYZJA Nr 417/2014

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 02 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2013 poz.. 672) w związku żart. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2013 poz. 1442) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 31 marca 2014r. przez przedsiębiorcę (…) w przedmiocie ustalenia tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych dla ojca wnioskodawcy w przypadku zawarcia z nim umowy o pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2014r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie ustalenia tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych dla ojca wnioskodawcy.

Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarcza, zajmującą się zabezpieczeniami p. poż. i zamierza zatrudnić swojego ojca na podstawie umowy o pracę oraz zgłosić go do ubezpieczeń ZUS z kodem 0110. Wnioskodawca informuje, że pomimo, ze posiada ten sam adres zameldowania z ojcem, to jednak prowadzą osobne gospodarstwa domowe. Wnioskodawca mieszka na stałe w (…) posiada też własny budżet. Ojciec wnioskodawcy utrzymuje się z własnych środków i nie podejmuje żadnych decyzji związanych z działalnością gospodarczą. Wnioskodawca wskazał, że ojciec zatrudniony będzie na stanowisku, które wymaga wykształcenia i uprawnień jakie on posiada, ponieważ jest elektrykiem.

Wnioskodawca powziął wątpliwości, czy ojciec może zostać zgłoszony do ubezpieczeń ZUS jako pracownik z kodem 0110?

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem wnioskodawcy ojciec powinien podlegać ubezpieczeniom w ZUS jako pracownik, a nie jako osoba współpracująca, ponieważ prowadzi odrębne gospodarstwo domowe. Zdaniem wnioskodawcy pomimo, iż mają ten sam adres zameldowania, to jednak wnioskodawca mieszka w innym miejscu i jego ojciec nie podejmuje żadnych decyzji w sprawie prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Wnioskodawca uważa, że o statusie osoby współpracującej nie może świadczyć tylko fakt wspólnego zameldowania, ale również wspólne prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto wnioskodawca informuje, że w umowie o pracę zawartej z ojcem zostaną określone obowiązkowe godziny pracy oraz zakres czynności jaki związany jest z wykonywanymi obowiązkami.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r . o systemie ubezpieczeń społecznych – cytowanej powyżej

W świetle art. 6 ust I ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są; pracownikami, z wyłączeniem prokuratorów.

Za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, z tym że jeżeli pracownik spełnia kryteria określone dla osób współpracujących, o których mowa w ust. 11 – dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca, (art. 8 ust. 1 i 2 cyt ustawy)

Zgodnie z art. 8 ust. 11 cytowanej ustawy za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nic dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego

O statusie osoby współpracującej decyduje współpraca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, ścisła więź rodzinna z osobą prowadzącą działalność gospodarczą oraz prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. O prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego decyduje łącznie wspólne zamieszkiwanie i zaspokajanie potrzeb. Wspólnota gospodarstwa domowego oznacza, że pozostające w niej osoby mają zaspokajane potrzeby ze środków będących w dyspozycji wspólnoty (rodziny).

Zgodnie wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 1996 r. sygnatura akt I URN 56/95, OSNP 1996/16/240, cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą się gospodarstwo domowe prowadzi, a wszystko to dodatkowo uzupełnione cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują. Sam fakt, że dorosłe i pracujące dzieci zamieszkują z rodzicami nie może być niejako automatycznie uznany za pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym. Często inne są bowiem w swej istocie cele odrębnych rodzin, a więc nie można wyłączyć możliwości zawarcia z takimi osobami umowy o pracę.

W stanie faktycznym wnioskodawca podał, że zamierza zatrudnić swojego ojca na podstawie umowy o pracę przy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Wnioskodawca podkreślił, że pomimo faktu posiadania wspólnego adresu zameldowania z ojcem nie zamieszkują razem i nie prowadza wspólnego gospodarstwa domowego, ponieważ wnioskodawca mieszka w Warszawie i prowadzi własne gospodarstwo domowe. Dodatkowo wnioskodawca wyjaśnił, że jego ojciec nic podejmuje żadnych decyzji w sprawie prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Oddział wyjaśnia, że w trybie wydawania pisemnych interpretacji, na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie może prowadzić postępowania wyjaśniającego i dowodowego w trybie przepisów K.p.a. i w związku z tym nie ma podstaw do weryfikacji stanu fatycznego opisanego we wniosku o interpretację.

W związku z powyższym przyjmując, że opisany we wniosku stan faktyczny jest zgodny z prawdą i wnioskodawca nic zamieszkuje i nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z ojcem. Oddział uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w przedmiocie podlegania ojca wnioskodawcy z tytułu umowy o pracę zawartej z przedsiębiorcą – synem.

Mąjąc na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz